Informacje

  • Adres: ul. 1 Maja 223 i 225, Ruda Śląska
  • Dzielnica: Wirek

Pamiątką po samodzielności dzielnicy są zabudowania dawnego ratusza. Starszy, pod numerem 223, pochodzi z początku XX wieku. Posiada asymetryczną fasadę, której głównymi akcentem jest bogato profilowany szczyt i portal. Radni zasiadali w nim do 1930 roku. Później budynek kolejno zajmowała policja i milicja.

Nowy gmach ratusza (pod numerem 225), wzniesiony w duchu modernizmu, powstał w latach 1929–1930. Budynek jest czterokondygnacyjny, fasada siedmioosiowa, podzielona za pomocą lizen biegnących wzdłuż wszystkich pięter. Przyziemie tworzą podcienia, wydzielone przez arkady o wykroju trójkątnym wsparte na ceglanych kolumnach. Po powstaniu Rudy Śląskiej i przeniesieniu władz do Nowego Bytomia w gmachu miał swoją siedzibę sąd. Obiekt opustoszał na skutek szkód górniczych i dalszy jego los jest niepewny.

W sąsiedztwie stoi willa z początków XX wieku, wyróżniająca się rozczłonkowaną bryłą i efektownymi szczytami imitującymi mur pruski. Obecnie willa jest siedzibą banku i poprzez rozbudowę straciła oryginalny kształt.

Po drugiej stronie ulicy zachował się ciąg starych kamienic czynszowych mieszczących, jak 100 lat temu, liczne sklepy i warsztaty.

Powiązane trasy

Spacer 10 - Wirek

4.3 km 1:30 h łatwy

Wirek to jedna z centralnych dzielnic Rudy Śląskiej. Przez lata stanowił centrum handlowe miasta....

Patron honorowy

Logo Ruda
Pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ruda Śląska

Patroni medialni

RudaSlaska.com.plRadio PiekaryWiadomości Rudzkie