Informacje

  • Adres: ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 1, Ruda Śląska
  • Dzielnica: Kochłowice

Kościół zbudowany został w 1806 roku w stylu późnobarokowym według projektu budowniczego Hoffmanna z Rybnika na miejscu drewnianego kościółka z 1590 roku. Przed wejściem do kościoła umieszczona jest tablica pamiątkowa, nawiązującą do martyrologii mieszkańców Kochłowic.

Do budowy kościoła użyto kamienia łamanego. W elewacji głównej znajduje się prostokątna wieża. Ściany wieży zwieńczone są belkowaniem, zakończonym baniastym hełmem krytym łupkiem. Wejście do kościoła jest obramione prostokątnym portalem, zamkniętym łukiem segmentowym oraz przyczółkiem o podobnym wykroju. Korpus świątyni jest jednonawowy, na rzucie prostokąta. Od strony wschodniej do nawy przylega prostokątne prezbiterium zamknięte wieloboczną apsydą.

Wewnątrz przestrzeń zamyka sklepienie kolebkowe na gurtach wspartych na filarach przyściennych. Ściany zdobią freski figuralne i roślinne. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się: zabytkowe organy, ołtarze boczne, barokowa ambona z baldachimem, kamienna chrzcielnica i witraże w prezbiterium z 1885 roku. Unikatowa jest również nastawa ołtarzowa w kształcie groty z figurą Matki Boskiej z Lourdes. Pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa.

Powiązane trasy

Spacer 7 - Kochłowice

3.5 km 1:00 h łatwy

Pierwsza wzmianka o Kochłowicach pochodzi z 1360 roku. Wynika z niej, że pierwszy osadnik...

Patron honorowy

Logo Ruda
Pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ruda Śląska

Patroni medialni

RudaSlaska.com.plRadio PiekaryWiadomości Rudzkie