Informacje

  • Adres: Ruda Śląska
  • Dzielnica: Wirek

Secesyjna kamienica pod numerem 243 przy ul. 1 Maja pochodzi z roku 1906. Pięknie odrestaurowana zachwyca dekoracją plastyczną wykonaną w sztucznym kamieniu. Zajmuje ona trzy nieregularne pola w szczytach oraz schodzi w dół pomiędzy drugą i trzecią a piątą i szóstą osią. W prawym i lewym polu widzimy owocujące drzewa, zaś w środkowym – wyobrażenie słońca. Ozdobą kamienicy są podokienne płyciny, na których wyobrażono ule, a także fantazyjne przedstawienia jaszczurek, sów, ślimaków i krasnali. W środkowej osi, pomiędzy oknami drugiej i trzeciej kondygnacji, umiejscowiono kartusz z datą powstania budynku i wpisanymi weń inicjałami właściciela W. J.

Interesujące obiekty znajdują się również po drugiej stronie ulicy. Narożnik ulic 1 Maja i Antoniego Nowary zajmuje potężna, pochodząca z początków XX wieku kamienica. Ogromna pięciokondygnacyjna i piętnastoosiowa bryła budynku jest urozmaicona ryzalitami, trójkątnymi szczytami oraz narożną okrągłą wieżyczką zwieńczoną hełmem. Na parterze kamienicy pod numerem 246 od wielu lat mieści się słynna lodziarnia Kurpas.
W tym samym kwartale, ale już przy ul. Antoniego Nowary 4, usytuowana jest kolejna piękna kamienica. Budynek czterokondygnacyjny, sześcioosiowy posiada bogaty plastyczny wystrój elewacji południowej. Fasadę budowli urozmaicono płytkim, wspartym na konsolach, ryzalitem symetrycznie wyprowadzonym przed lico muru.

Zwraca uwagę użycie kolorowych glazurowanych cegieł oraz płaskorzeźba św. Floriana przypominająca hutniczą przeszłość Wirka. Poniżej umieszczono cztery płaskorzeźbione kwadratowe płyciny, a na nich wyobrażenia pszczół, koguta, piskląt w gnieździe i sowy (odpowiednio symbole pracowitości, czujności, opieki i mądrości)

Powiązane trasy

Spacer 10 - Wirek

4.3 km 1:30 h łatwy

Wirek to jedna z centralnych dzielnic Rudy Śląskiej. Przez lata stanowił centrum handlowe miasta....

Patron honorowy

Logo Ruda
Pod honorowym patronatem
Prezydenta Miasta Ruda Śląska

Patroni medialni

RudaSlaska.com.plRadio PiekaryWiadomości Rudzkie